Podjęcie psychoterapii zaleca się dla osób które były molestowane seksualnie w dzieciństwie, w wieku dojrzewania lub w wieku dorosłym. W rzeczywistości sytuacje, w których trauma nie została przezwyciężona, są częste, dzieje się tak że osoba wykorzystywana często uczy się z nią żyć na swój sposób. Dzieje się tak często kosztem cierpienia i wielkich ograniczeń zdolności do pełnego życia. Wybierając psychoterapię do pracy z wykorzystaniem seksualnym, należy skontaktować się z psychoterapeutą w celu podjęcia pracy w celu polepszenia komfortu życiowego. Uszkodzenie wizerunku osobistego może mieć głęboki wpływ na samoocenę, dlatego też przydatna może być praca nad sobą w celu przepracowania własnych trudności, rozwój poczucia własnej wartości, asertywności i rozwoju osobistego.

Molestowanie niesie za sobą bardzo trudna sytuacja dla osoby molestowanej Jego czyny niszczą człowieka i paraliżują całe jego życie. Mają poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego ofiary. Zakres stanów rozciąga się od zaburzeń snu i uwagi, objawów depresyjnych, uogólnionego niepokoju i fobii po nadmierne uzależnienie (tytoń, alkohol, narkotyki).

W zależności od usposobienia osoby można wykryć ryzyko pozornie zaburzenia paranoidalnego, ryzyko somatyzacji, a czasem samobójstwa. W wielu środowiskach dużo czasu zajęło zrozumienie że całość winy pochodzi od prześladowcy, osoby manipulującej a nie od ofiary.

Ponieważ na początku często ofiara w to wierzyła że jest winna całej sytuacji, oskarżała siebie o wszystko oraz brak reakcji. Często ofiara po pewny czasie rozumie że problem leży poza nią, że jej trudności wynikają z nękania moralnego lub manipulacji. Molestowanie, manipulacja, dwie nazwy dotyczące często tego samego zjawiska. Molestowanie może mieć swój wymiar zarówno do odniesienia świata pracy, szkoły a także występować w dzieciństwie (w rodzinie) i odwzorowywać się na na życiu prywatnym. Jest one najczęściej bardzo niszczące poprzez skrywanie tajemnicy i życie z nią.

Praca psychoterapeutyczna w moim gabinecie nie należy do najłatwiejszych, gdyż wymaga od danej osoby konfrontacji z minioną sytuacją. Często bywa tak że na „zamknięcie tych drzwi” i uporanie się z danymi problemami decydują się osoby które są gotowe na konfrontacje z trudnymi wspomnieniami a także chcące ostatecznie uwolnić się od danego problemy / poczucia winy czy poczucia niesprawiedliwości. Bezdyskusyjnym faktem jest to że osoba molestowana nigdy nie jest winna zaistniałej sytuacja a stała się jej ofiarą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz