AGORAFOBIA PSYCHOTERAPIA

Przykład świadectwa intensywnego strachu doświadczanego w miejscu publicznym:

„  Pewnego dnia odczuwałem zawroty głowy, bóle serca i zacząłem się dużo pocić. Natychmiast pomyślałem, że umrę … W następnych miesiącach miałem te same objawy, które pojawiły się nagle, nie wiedziałem, co się dzieje. Skonsultowałem się z lekarzami, a nawet kardiologiem, ale nic nie było, w każdym razie nic widocznego. Czasami naprawdę boję się zawału serca z jednej chwili na drugą … to naprawdę okropne i trudne do zrozumienia, jeśli sam tego nie doświadczyłeś . „

Ta osoba opisuje atak paniki lub ostry lęk. Gdy zachodzi taka sytuacja, wygląda to tak, jakby ciało biegło z pełną prędkością: nadnercza wysyłają hormony stresu do krwi, wątroba uwalnia cukier, wzrost ciśnienia krwi, żołądek i jelita kurczą się … ta nadpobudliwość układu nerwowego powoduje wszystkie objawy postrzegane przez pacjenta.

Ten intensywny strach może wystąpić w różnych sytuacjach, na przykład w miejscu publicznym, w którym czuje się bezbronny i przed którym trudno jest uciec. Zazwyczaj metro, pociąg lub samolot, ale może być w tłumie, domu towarowym lub na autostradzie … Konsekwencje tego strachu mogą szybko stać się dramatyczne dla jednostki.

Początki strachu

Fobie zmieniają układ neurotransmisyjny w mózgu. MRI mózgu osoby fobicznej ujawnia ważną aktywność w przypadku strachu w miejscu emocji, zapamiętywania i kontroli zachowania, sieć, która źle reguluje się z fobią … Wyjaśnia to między innymi , przez zmiany genetyczne: niektóre układy neurotransmisyjne są zaangażowane w zakłócanie sieci mózgowych podczas pojawienia się fobii. Kilka genów wydaje się być odpowiedzialnych za strach: 50% ryzyka fobii można wykryć w genomie, ale geny zagrożone są niebezpieczne tylko w niektórych kombinacjach …

Ale genetyka to nie wszystko, środowisko ma również duży udział w powstawaniu fobii. Dzieci uczą się, że kilka sytuacji może być niebezpiecznych, a nauka odbywa się przez naśladowanie: strach rodziców zaprogramuje obwody strachu u dziecka. Te same obwody rejestrują ostrożne i kontrolowane reakcje rodziców. Fobia może być przenoszona z rodzica na dziecko naśladując.

Stworzenie fobii

Czy to w dzieciństwie, czy w życiu, uczymy się z doświadczenia, czego się boimy. Ale w niektórych sytuacjach wywołujących lęk emocje są tak intensywne, że w mózgu powstaje nowy obwód strachu. Za każdym razem, gdy obwód jest aktywowany (na przykład w metrze), mózg emituje ostrzeżenie i wyzwala behawioralną reakcję na strach: w szczególności zwiększone tętno i ciśnienie krwi. Ciało wydaje się tracić pedały, dana osoba nie wie, co się z nim dzieje i myśli, że dokona zawału serca lub udusi się. W obliczu takich symptomów jesteśmy gotowi zrobić wszystko, aby uniknąć kolejnego kryzysu i zaczyna się piekielny krąg.

TERAPIA LĘKU

Aby pozbyć się zbędnych obaw, mózg musi zastąpić odpowiedni obwód nowym systemem. W tym celu kora pokieruje nową nauką, na przykład ucząc się, że w takiej sytuacji nie ma ryzyka śmierci. Kora przewartościowuje sygnał i stopniowo czyści obwód. Proces ten może czasem zostać przyspieszony przez niektóre leki.

To właśnie „przeprogramowanie mózgu” odbywa się w CBT. Polega to na ponownej ocenienie lęków przed terapeutą, a następnie nauczeniu się, jak sobie z nimi radzić stopniowo, aż znikną objawy strachu. W zależności od intensywności i charakteru strachu, może to zająć od 15 do 20 sesji rozłożonych na okres od 3 do 6 miesięcy, podczas których pomagam Tobie w tej sytuacji stawić czoła swoim lękom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz